Protest w Chinach

Na skrzyżowaniu po drodze do pracy, pod hotelo – biurowcem stoi spora grupa starszych pań z transparentami. Widok nietypowy biorąc pod uwagę jak kończyły się inne znane manifestacje. Czołgi dawno temu, aresztowanie członków pewnej sekty na terenie całego kraju i niedawna pacyfikacja jaśminowej rewolucji jeszcze przed jej rozpoczęciem. Gdy podszedłem bliżej zrobić zdjęcie, jedna z pań zawołała chińskim zwyczajem ‚hello!’.

Teraz troche zabawy z przepisaniem znaczków do komputera i wychodzi mi mniej więcej sens transparentu ‚中坤有钱冰岛买地没钱给老百女生’-‚ Zhongkun ma pieniądze, żeby kupić ziemię na Islandii, a nie ma żeby dać ludziom’ . Trochę ta Islandia absurdalna, ale google wyjaśnia, że Zhongkun jest firmą deweloperską, która jesienią zeszłego roku starała się kupić tam obszar o powierzchni 300km2 , w który planowała zainwestować 200mln$ budując hotele i pola golfowe. Rząd Islandii, mimo kryzysu, transakcję zablokował w obawie o bezpieczeństwo kraju. Z tego co widzę podobnie zabezpieczają się inne państwa, jak Brazylia, gdzie Chiny chciały kupić ogromne tereny pod uprawy. Chiński rząd zarzuca innym państwom, że wyciągają chętnie rękę po pieniądze, a nie chcą zgodzić się na sprzedaż ziemi.

Wracając do starszych pań po hotelem, budynek prawdopodobnie należy do Zhongkun, a firma nie wypłaciła rekompensaty właścicielom ziemi, na której coś buduje. Jakiś czas temu głośno było o innej sprawie. Gdzieś na południu deweloper zawarł umowę z mieszkańcami miasteczka, że kupi od nich ziemię. Skończyło się na tym, że powiedzmy sołtys zniknął z pieniędzmi. Mieszkańcy zorganizowali się i rozpoczęli protest. Lokalny rząd wysłał policję, która aresztowała przywódców niezadowolonych. Po kilku dniach ogłoszono, że jeden z nich zmarł na zawał serca w więzieniu. Wybuchł skandal na cały kraj, wiadomość poszła w świat za pomoca internetu, sprawy nie dało się już zatuszować. Myślę, że decyzję na tym etapie podejmowano już na samej górze. Wysłano mediatora, który dogadał się z mieszkańcami.

chiny, protest, deweloper, islandia, ziemia, pekin

Ten wpis umieszczono w kategorii Chiny i otagowano jako , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Dodaj komentarz